| Belt Length (Inch) | 36 |
| Belt Width | 4.0000 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 110V |
| Belt Orientation | Vertical; Horizontal |
| Belt Speed | 3450 ft/min |
| Overall Height | 17.00 in |
| Overall Height (Inch) | 17 |
| Overall Depth (Inch) | 7 |
| Overall Depth | 7.00 in |
| Overall Length | 18.00 in |
| Inward Table Tilt (Degrees) | 20 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Motor Speed | 3450 |
| Table Width | 5.0000 |
| Table Length | 2.50 in |
| Features | Preset Spring Belt Tension; Adjustable & Replaceable Work Table; Belt with Full OSHA Guard |
| RPM | 3450 |
| UNSPSC Code | 27112739 |
| Product Service Code | 3230 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.