| Belt Length | 30.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 1 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 5.0000 in |
| Disc Speed | 3450 |
| Belt Orientation | Vertical |
| Belt Speed | 3340 ft/min |
| Voltage | 120 V |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Dust Collection Outlet Diameter (Inch) | 1-1/2 |
| Overall Height | 14.5600 in |
| Overall Depth | 11.7000 in |
| Overall Length | 15.0000 in |
| Overall Length (Inch) | 15 |
| Table Width (Inch) | 7-1/4 |
| Table Length (Inch) | 5 |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.