| Belt Length | 48.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 6 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 9.0000 in |
| Disc Speed | 1725 |
| Belt Orientation | Vertical; Horizontal |
| Belt Speed | 2258 ft/min |
| Horsepower | 0.75 |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 11.0 A |
| Inward Table Tilt (Degrees) | 10 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Dust Collection Outlet Diameter (Inch) | 4 |
| Control Type | Lever |
| Cord Type | Corded |
| Overall Height | 28.7500 in |
| Overall Depth | 31.0000 in |
| Overall Length | 16.0000 in |
| Table Length (Inch) | 11 (Belt) ;12 (Disc) |
| Features | Graphite Covered Steel Platen; Large Cast Iron Table; Dual Thumbscrew Belt Tracking Adjustment Locks; Built-In Handles; Specially Designed Belt Guard; Drive Drum is Rubber-Coated |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.