| Belt Length | 48.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 6 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 12.0000 in |
| Disc Speed | 1960 |
| Belt Orientation | Vertical |
| Belt Speed | 2850 ft/min |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Inward Table Tilt (Degrees) | 20 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Dust Collection Outlet Diameter (Inch) | 3 |
| Control Type | Lock Handle |
| Cord Type | Corded |
| Overall Height (Inch) | 57-1/2 |
| Overall Depth | 16.0000 in |
| Overall Depth (Inch) | 19 |
| Overall Length (Inch) | 25-1/2 |
| Table Length (Inch) | 12 (Disc) ;7-3/8 (Belt) |
| Features | Fully Machined, Balanced Disc; Removable Upper Belt Guard; Belt Operates at Any Angle; Plain & Compound Miters; 60 Grit Belt & Disc; Adjustable Dust Collector & Dust Chute; Variable Position Locks |
| Manufacturer's Part Number | J-4200A |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.