| Belt Length | 48.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 6 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 10.0000 in |
| Disc Speed | 2100 |
| Belt Speed | 1650 ft/min |
| Horsepower | 1.00 |
| Voltage | 115 V |
| Additional Information | Stand Included |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.