| Disc Diameter (Inch) | 12 |
| Disc Diameter | 12 in |
| Phase | Single |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Voltage | 120 V |
| Outward Table Tilt | 45.0 |
| Overall Height | 15.7000 in |
| Overall Length | 16 in |
| Disc Speed (RPM) | 1700.00 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45.00 |
| UNSPSC Code | 27112742 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.