| Disc Diameter (Inch) | 12 |
| Disc Diameter | 12 in |
| Phase | Single |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Disc Speed | 1960 |
| Table Width | 12 in |
| Inward Table Tilt | 20 |
| Outward Table Tilt | 45 |
| Control Type | Hand Wheel |
| Cord Type | Corded |
| Overall Depth | 17 in; 725 mm |
| Overall Length | 29 in |
| Features | Easy to Read; Large Cast Iron Slotted Table; One Piece Steel Stand; Plain and Compound Miters; Vibration Free |
| Disc Speed (RPM) | 1960.00 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45.00 |
| UNSPSC Code | 27112742 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.