| Disc Diameter (Inch) | 20 |
| Disc Diameter | 20 in |
| Phase | Three |
| Disc Speed | 1720 |
| Inward Table Tilt | 30 |
| Outward Table Tilt | 45 |
| Control Type | Hand Wheel |
| Cord Type | Corded |
| Overall Height | 48.5 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Length | 31 in |
| Features | Direct Drive; Miter Gauge; Disc Brake; Forward and Reverse Switch |
| Disc Speed (RPM) | 1720.00 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45.00 |
| UNSPSC Code | 27112742 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.