| Drum Diameter (Inch) | 5-1/4 |
| Drum Length (Inch) | 37 |
| Drum Length | 37 in |
| Phase | Three |
| Maximum Sanding Depth (Inch) | 5 |
| Maximum Sanding Depth | 5 in |
| Minimum Workpiece Thickness (Inch) | 1/32 |
| Voltage | 230/460 V |
| Drum Speed (RPM) | 1700.00 |
| UNSPSC Code | 23101528 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.