| Cutting Width (Inch) | 20 |
| Maximum Cutting Thickness | 8 in |
| Maximum Cutting Width | 20 in |
| Depth of Cut (Inch) | 3/32 |
| Number Of Cutting Knives | 4 |
| Number of Cutting Knives | 4 |
| Cutting Thickness (Inch) | 8 |
| Minimum Planing Length (Inch) | 6-3/4 |
| Number Of Feed Rate Speeds | 1 |
| Cutter Head Speed | 5000 |
| Table Depth | 20 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 230 V |
| Overall Height | 41.38 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Overall Width | 36.63 in |
| Cutter Head Speed (RPM) | 5000.00 |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.