| Maximum Cutting Thickness | 8 in |
| Maximum Cutting Width | 15 in |
| Number Of Cutting Knives | 92 |
| Number of Cutting Knives | 92 |
| Feed Rate | 24 SFPM; 31 SFPM |
| Cutter Head Speed | 5000.0 |
| Horse Power | 1 hp old |
| Phase | Single |
| Voltage | 230 V |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.