| Cutting Width (Inch) | 22 |
| Maximum Cutting Thickness | 9-1/4 in |
| Maximum Cutting Width | 22 in |
| Depth of Cut (Inch) | 3/16 |
| Number Of Cutting Knives | 150 |
| Number of Cutting Knives | 150 |
| Cutting Thickness (Inch) | 9-1/4 |
| Feed Rate | 30 SFPM; 20 SFPM |
| Minimum Planing Length (Inch) | 10 |
| Cutter Head Speed | 4800.0 |
| Minimum Planing Length | 10 in |
| Table Depth | 24 in |
| Phase | Three |
| Voltage | 230 V |
| Cutter Head Speed (RPM) | 4800.00 |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.