| Actuator Type | Micro Linear Actuator |
| Maximum Stroke Length | 100mm |
| Input Voltage | 12V dc |
| Series | T16 |
| Maximum Speed No Load | 4.8mm/s |
| Maximum Force Lifting | 300N |
| Duty Cycle | 20% |
| Overall Length Closed | 209mm |
| Weight | 116g |
| Control | S - Limit Switch |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.