| Actuator Type | Micro Linear Actuator |
| Maximum Stroke Length | 20mm |
| Input Voltage | 12V dc |
| Series | PQ12 |
| Maximum Speed (No Load) | 28mm/s |
| Maximum Speed No Load | 28mm/s |
| Maximum Force Lifting | 18N |
| Maximum Force (Lifting) | 18N |
| Duty Cycle | 20% |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 15g |
| Control | P - Potentiometer Positioning Feedback |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.