| Actuator Type | Micro Linear Actuator |
| Maximum Stroke Length | 50mm |
| Input Voltage | 12V dc |
| Series | L16 |
| Maximum Speed (No Load) | 8mm/s |
| Maximum Speed No Load | 8mm/s |
| Maximum Force Lifting | 200N |
| Maximum Force (Lifting) | 200N |
| Duty Cycle | 20% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.