| Actuator Type | Micro Linear Actuator |
| Maximum Stroke Length | 600mm |
| Maximum Load | 50N |
| Input Voltage | 24V dc |
| Series | ELGE |
| Maximum Speed No Load | 1.2 m/s |
| Maximum Force Lifting | 50N |
| Motor Technology | Stepper Motor |
| Duty Cycle | 100% |
| IP Rating | IP40 |
| Weight | 3,990g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.