| Chain Type | 12B-1 |
| Pitch | 19.05mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold (Blue Box) |
| Length | 7.6m |
| Plate Height | 16mm |
| Roller Diameter | 12.07mm |
| Chain Width | 11.68mm |
| Overall Width | 21.9mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 1.2kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.