| Chain Type | 20B-1 |
| Pitch | 31.75mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold SD (Red Box) |
| Length | 2.5m |
| Plate Height | 26.3mm |
| Roller Diameter | 19.05mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 3.9kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.