| Chain Type | 60-1 |
| Pitch | 19.05mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold (Blue Box) |
| Length | 3m |
| Plate Height | 17.5mm |
| Roller Diameter | 11.91mm |
| Chain Width | 12.57mm |
| Overall Width | 25.3mm |
| Standard | American |
| Weight | 1.5kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.