| Chain Type | 06B-2 |
| Pitch | 9.525mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Series | ALPHA |
| Length | 5m |
| Plate Height | 8.23mm |
| Roller Diameter | 6.35mm |
| Chain Width | 5.77mm |
| Overall Width | 23.8mm |
| Weight | 0.7kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.