| Chain Type | 08B-1 |
| Pitch | 12.7mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Stainless Steel |
| Chain Series | ALPHA |
| Length | 5m |
| Plate Height | 11.8mm |
| Roller Diameter | 8.51mm |
| Chain Width | 7.75mm |
| Overall Width | 16.6mm |
| Weight | 0.7kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.