| Chain Type | 12B-2 |
| Pitch | 19.05mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Stainless Steel |
| Chain Series | ALPHA |
| Length | 5m |
| Plate Height | 16.2mm |
| Roller Diameter | 12.07mm |
| Chain Width | 11.68mm |
| Overall Width | 41.8mm |
| Weight | 2.4kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.