| Chain Type | 16B-2 |
| Pitch | 25.4mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Series | ALPHA |
| Length | 5m |
| Plate Height | 20.8mm |
| Roller Diameter | 15.88mm |
| Chain Width | 17.02mm |
| Overall Width | 68mm |
| Weight | 5.3kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.