| Chain Type | 40-1 |
| Pitch | 12.7mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Series | PHC |
| Chain Standard | ANSI |
| Length | 10ft |
| Plate Height | 12mm |
| Roller Diameter | 7.95mm |
| Overall Width | 7.85mm |
| Standard | American |
| Weight | 1.86kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.