| Chain Type | 81B-1 |
| Pitch | 12.7mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Length | 5m |
| Plate Height | 9.9mm |
| Roller Diameter | 7.75mm |
| Chain Width | 3.3mm |
| Overall Width | 10.2mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 0.3kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.