| Hose Pipe/Flexible Tube | Flexible Tube |
| Inner Diameter | 8mm |
| Outer Diameter | 10mm |
| Material | FEP |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 28 bar |
| Suitable Applications | Chemical |
| Standards Met | FDA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Colour | Clear |
| Length | 5m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.