| Hose Pipe/Flexible Tube | Flexible Tube |
| Inner Diameter | 4mm |
| Outer Diameter | 6mm |
| Material | PTFE |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 21 bar |
| Suitable Applications | High Performance |
| Standards Met | FDA |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Colour | Clear |
| Length | 50m |
| Bend Radius | 54mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.