| Hose Pipe/Flexible Tube | Flexible Tube |
| Inner Diameter | 12mm |
| Outer Diameter | 17mm |
| Material | Silicone |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 0 bar |
| Suitable Applications | Laboratory |
| Standards Met | EU 10/2011 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Colour | White |
| Length | 25m |
| Outer Material | Silicone Rubber |
| Inner Material | Silicone Rubber |
| Reinforced | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.