| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 7.9mm |
| Outer Diameter | 14.5mm |
| Material | CPE, FKM, NBR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 7 bar |
| Suitable Applications | Fuel & Oil |
| Standards Met | SAE J30 R9 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Colour | Black |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | CPE |
| Inner Material | FKM, NBR |
| Bend Radius | 58mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.