| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 19mm |
| Outer Diameter | 31mm |
| Material | EPDM |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Suitable Applications | Food |
| Standards Met | FDA |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Colour | Blue |
| Length | 20m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | EPDM |
| Inner Material | EPDM |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.