| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 25mm |
| Outer Diameter | 39.5mm |
| Material | EPDM |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 7 bar |
| Suitable Applications | Steam |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +170°C |
| Colour | Black |
| Length | 20m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | EPDM |
| Inner Material | EPDM |
| Bend Radius | 250mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.