| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 19.1mm |
| Outer Diameter | 28.6mm |
| Material | NBR, PVC |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| Suitable Applications | Food |
| Standards Met | EU Food |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Colour | Grey |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | NBR, PVC |
| Inner Material | NBR |
| Bend Radius | 114mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.