| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 12.5mm |
| Outer Diameter | 19mm |
| Material | PUR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Suitable Applications | Laboratory |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Colour | Clear |
| Length | 25m |
| Reinforced | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.