| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 32mm |
| Outer Diameter | 39.6mm |
| Material | PVC |
| Hose Pipe Action | Transfer, Vacuum |
| Maximum Working Pressure | 7 bar |
| Suitable Applications | Industrial |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Colour | Green |
| Length | 30m |
| Reinforced | Yes |
| Bend Radius | 127mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.