| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 16mm |
| Outer Diameter | 26mm |
| Material | SBR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| Suitable Applications | Air, Water |
| Standards Met | ISO 2398 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Colour | Black |
| Length | 25m |
| Outer Material | SBR |
| Inner Material | SBR |
| Bend Radius | 112mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.