| Type | 2 Way |
| Ball Material | Hard Chrome |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | G |
| Thread Size | 1in |
| Compression Fitting Size | 25mm |
| Body Material | Brass |
| Safe for Use With | Air, Vacuum, Water |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Aluminium |
| Maximum Working Pressure psi | 145psi |
| Handle Colour | Blue |
| Maximum Working Pressure bar | 30bar |
| Operating Pressure | -0.95 → 30bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.