| Type | 2 Way |
| Attachment Type | Solvent Cement Socket |
| Thread Standard | BSP |
| Compression Fitting Size | 50mm |
| Body Material | Plastic |
| Safe for Use With | Food, Water |
| Maximum Working Pressure psi | 145psi |
| Handle Colour | Red |
| Maximum Working Pressure bar | 16bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.