| Type | 2 Way |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | Solvent Cement Socket |
| Compression Fitting Size | 1in |
| Body Material | PVC-U |
| Pipe Diameter | 32mm |
| Safe for Use With | Food, Water |
| Handle Type | Lever |
| Maximum Working Pressure (psi) | 232psi |
| Maximum Working Pressure psi | 232psi |
| Maximum Working Pressure bar | 16bar |
| Operating Pressure | 16bar |
| Maximum Working Pressure (bar) | 16bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.