| Type | Reduced Bore, 2 Way |
| Ball Material | Nickel Plated Brass |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | G |
| Thread Size | 1/8mm |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Handle Type | 1/4 in Turn Valve |
| Maximum Working Pressure psi | 145psi |
| Handle Colour | Black |
| Maximum Working Pressure bar | 10bar |
| Operating Pressure | -0.4 → 10bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.