| Type | 2 Way |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | NPT |
| Thread Size | 1/2in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Pipe Diameter | 0.5mm |
| Safe for Use With | Industry |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Maximum Working Pressure (psi) | 580psi |
| Maximum Working Pressure psi | 580psi |
| Handle Colour | Silver |
| Maximum Working Pressure bar | 40bar |
| Maximum Working Pressure (bar) | 40bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.