| Type | Full Bore, 2 Way |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | BSPP |
| Thread Size | 1/2in |
| Body Material | Brass |
| Pipe Diameter | 15mm |
| Safe for Use With | Water |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Steel |
| Maximum Working Pressure (psi) | 580psi |
| Maximum Working Pressure psi | 580psi |
| Handle Colour | Red |
| Maximum Working Pressure bar | 40bar |
| Operating Pressure | 40bar |
| Maximum Working Pressure (bar) | 40bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.