| Connection | 1 in BSP Female |
| Maximum Set Pressure | 5bar |
| Maximum Temperature | +195°C |
| For Use With | Air, Hot Water, Steam |
| Exhaust Port Size | BSP 1 |
| Body Material | Bronze |
| Connection Gender | Female |
| Thread Size | 1in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.