| Supply Voltage | 110 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/2in |
| Connection | 1/2 in G |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Compressed Air, Water |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 13mm |
| Series | 6281 EV |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 16 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → 80 °C |
| Servo Assist | Yes |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Maximum Opening Time | 1ms |
| Maximum Closing Time | 3ms |
| Flow Factor Kv | 3.8m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.