| Number of Ports | 3 |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 1.2mm |
| Series | 189 |
| Body Material | Glass Fibre Reinforced PA |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +60 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Flow Factor (Kv) | 0.05m³/h |
| Maximum Opening Time | 5ms |
| Maximum Closing Time | 5ms |
| Flow Factor Kv | 0.05m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.