| Supply Voltage | 24 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 3/4in |
| Connection | 3/4 in Rp Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Combustible Gas |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 19mm |
| Series | 040 |
| Body Material | Aluminium |
| Maximum Working Pressure | 0.086 bar |
| Operating Temperature Range | 0 → +60 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Rp |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Opening Time | 1s |
| Maximum Closing Time | 1s |
| Flow Factor Kv | 10.3m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.