| Supply Voltage | 230 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in G |
| Operation | Solenoid |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas, Oil, Water |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 2.4mm |
| Series | 262 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Maximum Working Pressure | 28 (Oil) bar, 28 (Water) bar, 40 (Air) bar |
| Operating Temperature Range | -25 → +55 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum Opening Time | 25ms |
| Flow Factor Kv | 3L/min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.