| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 2in |
| Connection | 2 in G |
| Operation | Solenoid |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Liquid, Neutral Gas |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 50mm |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → 50 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Flow Factor (Kv) | 41m³/h |
| Flow Factor Kv | 41m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.