| Supply Voltage | 24 V |
| Number of Ports | 3 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in G Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Gas, Liquid, Oil, Water |
| Type | 3/2 |
| Orifice Diameter | 2mm |
| Body Material | Brass |
| Maximum Working Pressure | 8 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +140°C |
| Servo Assist | No |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Flow Factor Kv | 0.09m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.