| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/8in |
| Connection | 1/8 in Rc Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Water |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 1.6mm |
| Series | VDW2 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Maximum Working Pressure | 7 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +50 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Rc |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.