| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 1/4in |
| Connection | 1/4 in G Female |
| Operation | Pilot |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas, Oil, Vacuum, Water |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 7mm |
| Series | VNB1 |
| Body Material | Bronze |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature Range | -5 → +60 °C |
| Thread Standard or Connection Type | G |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.